נקודות עניין

 

נקודות עניין ברחבי ליטא:

קובנה (Kaunas): העיר השנייה בגודלה בליטא, הייתה בירת ליטא בין השנים 1920 – 1939, כאשר ליטא איבדה את וילנה במלחמתה עם פולין. כיום קובנה היא עיר מודרנית והיא אף בירת הכדורסל של ליטא. בקובנה עובר נהר ניימן המרשים ועל גדתו ניצבת כנסיית התחייה, עם מגדלה בגובה 62 מטרים.

הפורט התשיעי: אחת מתשע מצודות שבנו הסובייטים מסביב העיר קובנה. במלחמת העולם השנייה שימשה אתר רצח המוני של יהדות קובנה והסביבה. כיום נמצא בה מוזיאון המספר את תולדות המקום הנוראי הזה וכן את סיפור הבריחה הנועזת של אסירי הזונדרקומדו מן המצודה בשנת 1943. בנוסף אי אפשר שלא להתרשם מהאנדרטה הענקית לזכר קורבנות המלחמה.
The Kaunas Ninth Fort Museum
שעות פתיחה: שני, רביעי-ראשון 10 – 18

אנדרטת הפורט התשיעי בקובנה

אנדרטת הפורט התשיעי בקובנה

שאבלי: האתר המפורסם ביותר בשאבלי הוא גבעת הצלבים הייחודית לליטא ולדת הקתולית ויש בה כחמישה עשר אלף צלבים ועוד כארבעים אלף צלבים קטנים שתלויים על הצלבים הגדולים. בשנת 1993 ביקר בה האפיפיור יוחנן פאולוס השני ותרם צלב גדול שעדיין מתנוסס במקום. במאה התשע עשרה תושבים מקומיים החלו לשים על הגבעה צלבים לזכר קרובי משפחה שנרצחו או שהוגלו לסיביר. צלבים רבים מסמלים אנדרטאות לאלה שקברם לא ידוע.

דרוזקיניקי (Druskininkai): עיירת הספא והנופש המציעה הירגעות מוחלטת ותרפיה, טיפולים טבעיים, מסאז'ים, בתי קפה ציוריים וטיולי טבע נהדרים. יערות עצי אורן מקיפים אותה ואגמים יפיפיים נמצאים בה לרווחת המבקרים. מי המעיינות של דרוזקיניקי ידועים כמרפאים החל מהמאה השמונה עשרה. כיום היא משמשת אתר נופש בין-לאומי ונוסף לאתרי הספא המסורתיים יש בה גם פארק מים מודרני.

עיירת הנופש והספא דרוזקיניקי

עיירת הנופש והספא דרוזקיניקי

פארק גרוטאס (Grūtas Park): קילומטרים אחדים צפונית לדרוזקיניקי נמצא פארק הפסלים הסובייטים המפורסם. פסליהם של לנין, סטלין, מרקס ואחרים מוצגים בו אחר כבוד. במשך תקופת הכיבוש הסובייטי מאות אלפי ליטאים נהרגו או נאסרו על ידי המשטר הקומוניסטי. לכן המוצגים בפארק הזה יכולים להיות לעתים שנויים במחלוקת.

קלאייפדה (Klaipėda): העיר השלישית בגודלה בליטא והעיר העתיקה ביותר. עיר נמל זו ממוקמת על החוף ממזרח לים הבלטי ומשמשת למעשה "שער היציאה" של ליטא. בכל שנה ביולי מתקיים כאן פסטיבל הים שהוא קרנבל הרחוב הגדול ביותר בליטא. מומלץ לבקר באקוואריום של מוזיאון הים של ליטא המציג את ממלכת עולם החי הימי, ציפורי ים ויונקים.

ליטא הכפרית

ליטא הכפרית

פאלאנגה (Palanga): בירת הקיץ של ליטא! כאן תמצאו מזכרות מאבן ענבר – אבן ייחודית לליטא. בפלאנגה ניתן לבקר במוזיאון הענבר המכיל אוסף של כשלושים אלף פריטים. לאחר מכן טבלו בים או טיילו על החוף ועל הגשר.

לשון היבשה: ערי הדייג נרינגה ונידה (קורוניאן ספיט, The Curonian Spit): פלא עולם שהוכרז כאתר מורשת של אונסק"ו. לעיירה נרינגה יש את הרחוב הראשי הארוך ביותר בליטא – יותר מחמישים קילומטרים. הים הבלטי נמצא בחוף אחד של חצי האי הצר (400 מטרים על ארבעה קילומטרים) ומי הלגונה הצלולים מקיפים אותו מן הצד השני. מקום אידיאלי למנוחה ולרגיעה.

פסל של לנין בפארק גרוטאס, ליטא

פסל של לנין בפארק גרוטאס, ליטא

 

ליטא הכפרית

ליטא הכפרית

שינוי גודל גופנים
ניגודיות