וילנה

 

וילנה והסביבה

וילנה – ירושלים ד'ליטא.

על פי הרשומות וילנה, בירת ליטא, נוסדה במאה ה-14 על ידי הדוכס הגדול גדימינס. כמו ערים גדולות נוספות גם לווילנה יש סיפור מיתולוגי של ייסודה: גדימינאס נח לאחר צייד מוצלח במקום שהיום נמצאת וילנה וחלם חלום על זאב עשוי ברזל, אשר יילל בקול גדול. איש הדת ליזדייקה פירש את החלום בכך שעל גדימינאס לבנות במקום עיר והאלים יעזרו לו בכך. ייללת הזאב משמעה שגדולת העיר תופץ למרחבים. ואכן גדימינאס ייסד את וילנה בשנת 1323. וילנה ידעה תהפוכות, תזוזות והיסטוריה שלמה מגולמת ברחובותיה ובסמטאותיה. כיום וילנה היא עיר מודרנית המציעה שפע של עניין ואפשרויות.

הכיכר המרכזית בווילנה

הכיכר המרכזית בווילנה

נקודות עניין בווילנה:

העיר העתיקה של וילנה נמצאת ברשימת אתרי המורשת של אונסק"ו. אפשר לסייר בה וליהנות ממנה במגוון תחומים ונקודות עניין. להלן מספר הצעות חמות:

כיכר הארמון והקתדרלה: כיכר זו היא לב לבה של וילנה, ממוקמת בחלק העתיק של העיר, במפגש הנהרות נריס ווילנייה, למרגלות מבצר גדימינו. בכיכר זו נמצאת קתדרלת הקדושים סטניסלב וולאדיסלב ומגדל הפעמון המפורסם של הקתדרלה. היא נבנתה בשנת 1251 במקום שהיה מקדש פאגאני קדום.

מבצר גדימינו: במעלה הגבעה נמצאת נקודת התצפית המעניינת הזו, שממנה נשקף נוף פנוראמי של העיר וילנה עם גגותיה האדומים.

שדרות גדימינו: שדרה נרחבת ובה מלונות, בתי קפה ומסעדות, חנויות ומרכזי קניות.

מתחם האוניברסיטה של וילנה: במרכז העיר נמצאים רחובות מתחם אוניברסיטת וילנה – אחת האוניברסיטאות העתיקות והמפורסמות שבמזרח אירופה. האוניברסיטה נוסדה בשנת 1579. המתחם מפורסם בשתים עשרה החצרות הסגורות שלו, בכנסיית יוחנן הקדוש ובמגדל הפעמונים הגבוה ביותר בעיר.

מגדל הטלוויזיה של ליטא: המקום הגבוה ביותר בליטא, גובהו 327 מטרים. הנוף הנשקף ממנו מציג את הגבהות המקיפות את וילנה. מגדל הטלוויזיה פופולארי ביותר בקרב המבקרים המקומיים ותיירי החוץ בווילנה. בראש המגדל ממוקם בית קפה עם נוף פנוראמי מרשים.
TV Tower
שעות פתיחה: 10 – 22

בית קפה בווילנה

בית קפה בווילנה

מוזיאונים בווילנה:

שימו לב שכמעט כל המוזיאונים החשובים בליטא מרוכזים בבירה וילנה.

המוזיאון הלאומי של ליטא: המאגר הגדול ביותר של המורשת ההיסטורית והתרבותית של ליטא. מוצגים בו אוספים היסטוריים, ארכיאולוגיים ותרבותיים.

המוזיאון הלאומי לאומנות של ליטא: מציג את התפתחות האומנות הליטא מימי הביניים ועד עכשיו. יש בו תערוכות מתחלפות.

המוזיאון הליטאי לתאטרון, מוזיקה וקולנוע: מציג תערוכות ועורך הופעות.

מוזיאון קורבנות הג'נוסייד: נפתח ב-1992 בבניין של שירות הביטחון הסובייטי לשעבר (KGB). התערוכות שבו מציגות את הזמנים הקשים בהיסטוריה של ליטא במאה העשרים: אובדן העצמאות, הכיבוש הסובייטי והמאבק העיקש של ליטא לעצמאות. הבניין הוא אתר היסטורי בפני עצמו.
The Museum of Genocide Victims
Aukų g. 2a, LT-01113 Vilnius
שעות פתיחה: רביעי-שבת 10 – 18
ראשון 10 – 17

הארמון המפורסם בטראקאי (טרוקי)

הארמון המפורסם בטראקאי (טרוקי)

נקודות עניין בסביבות וילנה:

מרכז הפנאי בלמונט (Belmontas): מומלץ ביותר! נמצא במרחק של כשישה קילומטרים ממרכז העיר וילנה, זהו אתר פנאי יפיפה, המציע "בריחה" קלה מחיי העיר אל טבע מעודן. ניתן לשבת בבתי קפה חמודים ולהנות מאווירה רגועה, מפל מים קטן, ברבורים ומזרקות.

פארק אירופה (Europos Park): מוזיאון פתוח (Open-air Museum) המציג אומנות מודרנית ופיסול מרשים, כעשרים דקות נסיעה ממרכז העיר וילנה. בפארק זה משולבים יחדיו אומנות נפלאה וטבע. מוצגים בו למעלה ממאה יצירות אומנות של אומנים מארצות שונות. הוא נחשב לאחד המוזיאונים הפתוחים המעניינים ביותר באירופה.

טראקאי (טרוקי, Trakai): הארמון בסגנון גותי בטראקאי הוא אולי אחד האתרים המפורסמים ביותר בליטא (ובצדק!). הארמון ניצב במרכז אי באגם גאלבה (Galvė) וניתן להגיע אליו בהליכה על גשר. דבר נוסף המייחד את טראקאי הוא מרכז הקראים שבה והארכיטקטורה המעניינת שלהם. בשנת 1398 הדוכס ויטאוטאס הביא את הקראים מחצי האי קרים לשמור על הארמון. כיום הקראים הם מיעוט קטן אך משמעותי בליטא וההיסטוריה התרבותית שלהם מעניינת במיוחד לקהל הישראלי.

בלמונט, וילנה

בלמונט, וילנה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות